Молодість і здоров’я ваших ніг

Що таке варикоз?

Варикоз, або варикозна хвороба – це захворювання, яке проявляється нерівномірним розширенням вен, зміною їхньої форми.

Варикоз розвивається поступово, його перші симптоми (біль, важкість, набряки ніг) можна прийняти за перенапруження, втому ніг, списати на незручне взуття.

При варикозі відбуваються порушення у процесі відтоку крові і, як наслідок, кров застоюється у венах.

1. Застій крові викликає розвиток запальних процесів у стінці вени і венозних клапанах.

2. Запалення руйнує стінку вени і клапани.

3. Вени деформуються, клапани не можуть виконувати свої функції (здорові клапани перешкоджають зворотному току крові і допомагають їй рухатися назад до серця).

4. Подальший застій крові призводить до прогресування захворювання, іноді навіть до розвитку трофічних виразок.

 

Як і чому виникає це захворювання?

На жаль, схильність до слабкості клапанного апарату часто передається у спадок – у більшості випадків цю хворобу успадковують жінки. Інші фактори ризику:

Нераціональне харчування

Неправильний і незбалансований раціон може спричинити розвиток і прогресування варикозу.

 

 

 

Важкі фізичні навантаження

Певні види роботи і деякі види спорту (важка атлетика) створюють умови для значного підвищення тиску у венах. Під час регулярних навантажень судини і клапани деформуються – розвивається варикозна хвороба.

 

 

Незручне взуття та високі підбори

Незручне взуття зменшує амплітуду скорочення м'язів, здавлює судини, у результаті чого порушується відтік крові, а туфлі на високих підборах можуть і зовсім скалічити всю складну судинну мережу, деформувати кістки стоп.

 

 

Сидячий спосіб життя

За відсутності адекватного навантаження на м'язи кров залишається у венозному руслі, оскільки стінки судин не скорочуються самостійно. Вени розтягуються, функція клапанів порушується, формуються варикозні вузли.

 

 

Надлишкова маса тіла

Чим більше маса тіла, тим більше навантаження на судини. Особливо страждають нижні кінцівки. До того ж, найчастіше люди з надлишковою масою тіла менше рухаються і неправильно харчуються. Тому ймовірність розвитку варикозної хвороби значно збільшується.

 

Як розвивається це захворювання?

Вени втрачають свою форму та еластичність, починають розширюватися і стають помітними під шкірою.

Зазвичай перша ознака захворювання – характерні судинні сіточки або «зірочки». Але можливі й інші прояви: відчуття важкості, біль, набряки ніг до кінця робочого дня, судоми вночі.

На початкових стадіях захворювання симптоми проходять після відпочинку, але у разі навантаження неодмінно виникають знову. Повернення набряків, болю і важкості – сигнал до того, щоб звернутися до лікаря. А конкретніше, до судинного хірурга або флеболога – саме ці фахівці лікують захворювання венозної системи.

За статистикою, 49% населення України, які мають симптоми варикозу, не звертаються до лікаря, а довгі роки терплять дискомфорт і навіть біль.

Інші вважають за краще лікування народними засобами або тими препаратами, які їм радять друзі та родичі*. У результаті вони звертаються до лікарів надто пізно, коли без хірургічного втручання вже не обійтися.

Проте нагадаємо: варикоз не виникає раптово. Його можна і потрібно помітити вчасно. І перемогти. Тому зверніться до лікаря одразу при появі перших симптомів (важкість, біль у ногах, набряклість наприкінці дня). Лікар призначить обстеження, від результатів якого залежатиме лікування.

*Дослідження поширення захворювання вен нижніх кінцівок серед населення України (вік 16+, інтерв'ю проводили у 6 областях, крім окупованих територій і АР Крим, 1000 інтерв'ю), ГФК, 2015 рік.

Методи лікування варикозу

Кожна стадія захворювання вимагає певного лікування – від застосування лікарських препаратів до хірургічного втручання з метою видалення уражених вен.

У 90% випадків лікар радить змінити спосіб життя:

  • збільшити фізичну активність;
  • позбавитися від зайвої маси тіла і налагодити харчування, уникаючи жирної і гострої їжі;
  • носити зручне взуття (підбори не більше 3–4 см);
  • уникати носіння занадто вузького одягу.

Уже на перших стадіях захворювання полегшити симптоми варикозу допоможуть лікарські засоби.

Детралекс® – венотонік з міжнародним визнанням* для лікування венолімфатичної недостатності (важкість у ногах, біль, набряки, нічні судоми, трофічні порушення)!

*Препарат Детралекс® (MPFF 500 mg) рекомендований Американським венозним форумом (1В) від 2009 року, Європейським венозним форумом, Міжнародним союзом ангіологів та Міжнародним союзом флебологів від 2014 року для лікування хронічних захворювань вен, клінічних класів С0s та С6s (1В).

 

Профілактика варикозу

Отже, що необхідно робити для запобігання цьому захворюванню або його прогресування?

 

Обмежити вживання шкідливої їжі

Стежити за своїм харчуванням і масою тіла. Один із основних факторів ризику варикозу – це надлишкова маса тіла і малорухливий спосіб життя, оскільки в організмі тоді циркулює більше крові, що серйозно підвищує навантаження на судини. Фаст-фуд, борошняна, гостра і жирна їжа – найкращі «друзі» даного захворювання. Для профілактики варикозу вен віддавайте перевагу продуктам, що сприяють підтриманню еластичності вен, з великою кількістю клітковини (білокачанна капуста, яблука, горіхи, ягоди). Хліб вибирайте з борошна грубого помелу.

Уникати важких фізичних навантажень

Підтримуйте фізичну активність. Більше гуляйте пішки, виконуйте зарядку, запишіться у басейн. Усе це допоможе зміцнити судини. Проте спорт буває різним. У разі схильності до варикозного розширення вен, необхідно уникати важких фізичних навантажень і деяких видів спорту, таких, як теніс, важка атлетика, баскетбол, верхова їзда.

 

Відмовитися від пози «нога на ногу»

Відмовитися від улюбленої для більшості людей пози «нога на ногу», оскільки у цьому положенні вени стискаються.

 

 

Уникати тривалого перебування у положенні стоячи

Змінювати види активності. Тривале перебування у положенні стоячи може негативно вплинути на рух крові по венах. Необхідно регулярно відпочивати протягом робочого дня, бажано з піднятими догори ногами.

 

Відмовитись від некомфортного взуття

Вибрати зручне взуття. Не приносять користі ногам занадто тісне взуття або занадто високі підбори. Флебологи вважають ідеальними стійкі підбори заввишки 3-4 сантиметри, оскільки зовсім плоска підошва може викликати деформацію стопи, що також спричинює порушення циркуляції крові.

 

Не забувайте приділяти час ногам хоча б 10-15 хвилин на день. Корисними для венозної системи є контрастний душ, а також легкий масаж ніг.

Використовуйте компресійний трикотаж.

Приймайте контрастний душ.

Підніміть нижній кінець ліжка на 10-15 см.

Дотримуйтеся збалансованої дієти.

Займайтеся правильним видом спорту.

Профілактичні заходи не забирають надто багато часу і майже не вимагають спеціальних зусиль. Проте таким чином можна не тільки запобігти розвитку варикозу, але і в цілому поліпшити стан здоров'я. І не варто відкладати нове життя «до понеділка» – краще почати жити повноцінно прямо зараз!

Количество просмотров: 862.