Дорзол®

Код ATХ: 
S01EC03
Регистрационный номер: 
UA/14027/01/01
Срок действия регистрационного удостоверения: 
06.11.2014 до 06.11.2019
Название на английском: 
DORZOL®

Склад

діюча речовина: дорзоламід;

1 мл препарату містить дорзоламіду гідрохлориду 22,3 мг, що еквівалентно 20 мг дорзоламіду;

допоміжні речовини: бензалконію хлорид, маніт (E 421), натрію цитрат, натрію гідроксид,

гідроксіетилцелюлоза, вода очищена.

Лікарська форма

Краплі очні, розчин.

Фармакотерапевтична група.

Засоби для застосування в офтальмології. Протиглаукомні препарати та міотичні засоби. Інгібітори карбоангідрази. Дорзоламід. Код АТХ S01E C03.

Клінічні характеристики

Показання

Дорзол® застосовують для лікування підвищеного очного тиску у хворих з:

- очною гіпертензією;

- відкритокутовою глаукомою;

- псевдоексфоліативною глаукомою;

як додаткову терапію при лікуванні бета-блокаторами або як монотерапію, коли лікування бета-блокаторами не було успішним або бета-блокатори протипоказані.

Протипоказання

- Підвищена чутливість до активних речовин або до будь-якої допоміжної речовини;

- Тяжкі порушення функції нирок (CrCl ˂ 30 мл/хв);

- гіперхлоремічний ацидоз.

Спосіб застосування та дози

Рекомендується закапувати по одній краплі Дорзолу® в кон'юнктивальний мішок хворого ока три рази на день у разі монотерапії. У медіальний кут кожного ока закапати по одній краплі. Легким натисканням на зону слізного мішка одразу після застосування крапель зменшити можливість системного поглинання Дорзолу®.

Якщо застосовується як додаткова терапія, разом з локальним бета-блокатором закапувати по одній краплі Дорзолу® в кон'юнктивальний мішок хворого ока двічі на день.

Коли одні ліки від глаукоми замінюються краплями Дорзол®, застосування цих ліків припиняється прийомом відповідної денної дози і наступного дня слід розпочинати прийом крапель Дорзол®.

У разі локального застосування кількох офтальміків приймати їх потрібно з проміжками в 10 хвилин.

Хворих слід попередити, що потрібно вимити руки перед застосуванням і не торкатися піпеткою ока і навколишніх поверхонь.

Хворих також необхідно проінформувати, що при неправильному поводженні з очними краплями ці розчини можуть бути контаміновані бактеріями, які спричинюють інфекцію очей. При застосуванні контамінованого розчину можливі тяжкі ушкодження з подальшою втратою зору.

Побічні реакції

Порушення з боку нервової системи: головний біль, запаморочення, парестезії.

Порушення з боку органів зору: пощипування і печіння, поверхневий точковий кератит, сльозотеча, кон'юнктивіт, запалення повік, свербіж очей, подразнення повік, затьмарення зору, блефарит, іридоцикліт, подразнення і почервоніння, біль, лущення повік, тимчасова короткозорість (яка зникає після припинення лікування), набряк рогової оболонки, гіпотонія ока, увеїт після фільтраційної операції.

Порушення з боку дихальної системи, грудної клітки і середостіння: носова кровотеча, синусит, риніт.

Порушення травної системи: нудота і гіркий присмак у роті, подразнення горла, сухість у роті.

Порушення шкіри і підшкірних тканин: контактний дерматит, синдром Стівенса–Джонсона, токсичний епідермальний некроліз.

Порушення нирок і сечовидільної системи: уролітіаз.

Загальні порушення і реакції в місці застосування: астенія/втома, ознаки і симптоми підвищеної чутливості: локально-пальпебральні реакції, системно – ангіоневротичний набряк, кропив'янка, свербіж, висип, анафілаксія і рідко бронхоспазм.

Результати лабораторних тестів:

застосування дорзоламіду не було пов'язано з клінічно значимими порушеннями рівня електролітів.

Передозування

Відсутні дані про випадкові або навмисні передозування дорзоламідом, прийнятим перорально.

Симптоми

При застосуванні всередину спостерігається сонливість.

При локальному застосуванні відмічається нудота, затуманення, головний біль, втома, ненормальні сновидіння і дисфагія.

Лікування

Лікування при передозуванні має бути симптоматичним і підтримуючим.

Можливі порушення рівня електролітів, розвиток ацидозу, а також побічні ефекти з боку нервової системи. Необхідно спостерігати за рівнем електролітів.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Краплі Дорзол® під час вагітності застосовувати не рекомендується.

У разі застосування крапель Дорзол® годування груддю не рекомендується.

Діти

Дані про застосування очних капель дітям обмежені, тому препарат не застосовують дітям.

Особливості застосування

Хворим з гострою глаукомою закритокутового типу також необхідне застосування інших ліків разом з тими, що знижують очний тиск. Краплі Дорзол® не були досліджені у хворих з гострою глаукомою закритокутового типу.

Дорзоламід – це сульфонамід, і хоча він застосовується локально, можливе системне всмоктування. Тому при локальному застосуванні можливі усі побічні явища, які спостерігаються при системному застосуванні сульфонаміду. У разі появи ознак серйозних реакцій або підвищеної чутливості застосування ліків необхідно припинити.

У разі появи ознак алергічної реакції (кон'юнктивіт, реакції на повіках) потрібно розглянути можливість припинення застосування крапель Дорзол®.

Лікування оральними інгібіторами карбоангідрази пов'язане з уролітіазом як результатом порушення ацидобазисної рівноваги, особливо у хворих, у яких вже були ниркові камені. Хоча при застосуванні крапель Дорзол® не відмічалося порушень ацидобазисної рівноваги, є рідкісні повідомлення про появу уролітіазу. Дорзоламід є інгібітором карбоангідрази для локального застосування, який може системно всмоктуватися, і у хворих з нирковими каменями в анамнезі може існувати підвищений ризик появи уролітіазу.

У хворих, які приймають оральний інгібітор карбоангідрази і дорзоламід, існує підвищена можливість додаткового системного ефекту, тому одночасне застосування не рекомендується.

Є випадки появи набряку рогової оболонки і необоротної декомпенсації рогової оболонки у хворих, які раніше мали хронічний дефект рогової оболонки і/або перенесли хірургічне втручання на оці. Таким хворим дорзоламід слід застосовувати з обережністю.

У хворих, які приймають ліки для запобігання сльозотечі, може спостерігатися увеїт з одночасною гіпотонією ока після фільтраційної операції.

Порушення функції печінки.

Дорзол® не досліджувався у хворих з порушеною функцією печінки, тому таким хворим його слід застосовувати з обережністю.

Краплі містять хлорид бензалконію, який може спричинити подразнення очей.

Необхідно уникати прямого контакту з м'якими контактними лінзами.

Контактні лінзи необхідно зняти перед закапуванням препарату і одягти їх приблизно через

15 хвилин.

Препарат змінює колір м'яких контактних лінз.

Хворі літнього віку

Зазначене дозування стосується також хворих літнього віку.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Препарат може спричинити побічні явища, наприклад затьмарення зору, запаморочення, нудоту, що можуть вплинути на здатність керувати автотранспортом і працювати з іншими механізмами.

У період лікування слід уникати потенційно небезпечних видів діяльності, пов’язаних з необхідністю концентрації уваги та підвищеної швидкості психомоторних реакцій, особливо на початку лікування препаратом.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Можливість взаємодії крапель Дорзол® з іншими ліками не досліджувалася.

Одночасно застосовувалися з нижчезазначеними ліками, але без доказів небажаних взаємодій: очні краплі тимолол і бетаксолол, ліки з системним ефектом – АСЕ інгібітори, блокатори кальцієвих каналів, сечогінні засоби, нестероїдні протизапальні препарати, у тому числі ацетилсаліцилова кислота і гормони (наприклад естроген, інсулін і тироксин).

Взаємодія дорзоламіду, міотика і агоніста та адренорецепторів протягом лікування глаукоми не вивчено повністю.

Дорзоламід потенціює ефект інших антиглаукомних препаратів. Ацетазоламід при
прийомі внутрішньо підвищує ризик розвитку системних побічних ефектів дорзоламіду.
Ефект таких інгібіторів ацетилхолінестерази, як фізіостигмін, галантамін, неостигмін або
піридостигмін (які часто застосовуються при міастенії), може бути знижений
дорзоламідом.

При сумісному застосуванні разом із діуретиками можлива значна втрата калію.

Призначення одночасно з фенітоїном може погіршити перебіг остеопорозу.

Саліцилова кислота застосована разом з дорзоламідом, може призвести до розвитку ацидозу. Крім того, консервант, що міститься в краплях дорзоламіду (бензалконію хлорид), може взаємодіяти з м'якими контактними лінзами.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Карбоангідраза (СА) – фермент, який міститься в багатьох тканинах, у тому числі в тканинах ока. У людей СА існує в декількох ізоферментах, з яких найактивнішим є СА II. СА II переважно міститься в еритроцитах, але зустрічається і в інших тканинах. Інгібування СА в циліарних відростках в оці зменшує виділення сліз, передусім уповільненням створення бікарбонатних іонів, з подальшим зменшенням концентрації натрію і рідини. В результаті цього знижується очний тиск.

Дорзоламід є сильним інгібітором СА II у людини. Після застосування знижує очний тиск, не дивлячись на те, пов'язаний він з глаукомою чи ні. Підвищений очний тиск – головний фактор ризику в патогенезі ушкодження очного нерва і у втраті поля зору при глаукомі. Очний тиск знижується без звичайних побічних дій міотичних засобів подібно до нічної сліпоти, спазму акомодації і звуження зіниці. Дорзоламід не впливає на пульс або артеріальний тиск або такий ефект мінімальний.

Локальне застосування бета-блокаторів також знижує очний тиск зменшенням виділення сліз, а також іншими механізмами дії. Дослідження показали, що застосування дорзоламіду разом з локальним бета-блокатором додатково знижує очний тиск. Це явище узгоджується з раніше відомим фактом про додатковий ефект бета-блокаторів і інгібіторів карбоангідрази.

Фармакокінетика.

На відміну від інгібіторів карбоангідрази, які приймаються всередину, локальне застосування дорзоламіду дає змогу активній речовині діяти безпосередньо на око, навіть при застосуванні у невеликих дозах, що також зменшує його системну дію. Відомо, що у такий спосіб можна знизити інтроокулярний тиск без порушення ацидобазисної рівноваги і змін в електролітах, які супроводжують застосування інгібіторів карбоангідрази.

Дорзоламід надходить у периферичний кровообіг навіть при локальному застосуванні. Для оцінки величини системної інгібіції карбоангідрази при локальному застосуванні препарату визначали концентрацію активної речовини і метаболітів у плазмі і еритроцитах, а також інгібіцію активності карбоангідрази в еритроцитах. Дорзоламід накопичується в еритроцитах під час тривалого застосування внаслідок селективного зв'язування на СА II, тоді як у плазмі у вільній формі зберігається в дуже низьких концентраціях. З активної речовини утворюється один N-дизетильний метаболіт, що менше гальмує активність СА II, ніж активна речовина, проте гальмує також активність менш активного ізоферменту (СА I). Метаболіт також накопичується в еритроцитах, де зв'язується спочатку на СА I. Дорзоламід зв'язується з протеїнами плазми (близько 33%). Виділяється спочатку з сечею, причому в незміненій формі. Метаболіт також виділяється з сечею. Після припинення застосування препарату дорзоламід виводиться нелінійно з еритроцитів, і характеризується початковим швидким зниженням концентрації цього компоненту та подальшою фазою повільного виведення з періодом напіввиведення приблизно 4 місяці.

Подібні фармакокінетичні результати отримані також при тривалому локальному застосуванні дорзоламіду. У деяких хворих літнього віку з ослабленою функцією нирок (CrCl 30-60 мл/хв) спостерігаються підвищені концентрації метаболітів в еритроцитах, але немає різниці в ступені інгібіції карбоангідрази і клінічно значимих системних побічних явищ.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: прозора і безбарвна або майже безбарвна рідина.

Термін придатності. 2 роки.

Умови зберігання

Зберігати у недоступному для дітей місці при температурі не вище 30 °С. Після відкриття флакона очні краплі слід застосувати протягом 4 тижнів.

Упаковка

По 5 мл розчину у флаконі-крапельниці; 1 флакон-крапельниця у картонній коробці.

Категорія відпуску. За рецептом.

Виробник

Ядран- Галенський Лабораторій д.д. / Jadran- Galenski Laboratorij d.d.

Місцезнаходження

Свільно 20, 51000 Рієка, Хорватія / Svilno 20, 51000 Rijeka, Croatia

Конец текста официальной инструкции

Дополнительная информация

Реклама препарата: 
реклама препарата Дорзол® на территории Украины запрещена.
Фармакотерапевтическая группа: 
Засоби для застосування в офтальмології. Протиглаукомні препарати та міотичні засоби. Інгібітори карбоангідрази. Дорзоламід.
Примечания
* - инструкция не переведена на русский язык. На странице предоставлена украиноязычная версия инструкции.
Количество просмотров: 45.