Мелперон Сандоз

Код ATХ: 
N05AD03
Регистрационный номер: 
UA/5405/01/01
Срок действия регистрационного удостоверения: 
22.12.2016 до 22.12.2021
Название на английском: 
Меlperon SANDOZ®

Склад

діюча речовина:мелперон;

1 таблетка містить мелперону гідрохлориду 10 мг або 25 мг;

допоміжні речовини: лактози моногідрат, целюлоза мікрокристалічна, натрію крохмальгліколят (тип А), кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат, гіпромелоза, поліетиленгліколь 4000, титану діоксид (Е 171), заліза оксид жовтий (Е 172).

Лікарська форма

Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.

Основні фізико-хімічні властивості:

таблетки по 10 мг: двоопуклі від жовтого до світло-коричневого кольору таблетки, вкриті плівковою оболонкою,  без риски поділу і з непошкодженою  поверхнею;

таблетки по 25 мг: від жовтого до світло-коричневого кольору таблетки, вкриті плівковою оболонкою, з рискою поділу.

Фармакотерапевтична група

Антипсихотичні препарати. Похідні бутирофенону.

Код АТХ N05A D03.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка. Мелперон є нейролептиком із групи бутирофенонів із активністю в діапазоні від слабкої до помірної. Бутирофенони блокують допамінові рецептори і, таким чином, зменшують ефекти нейромедіатора допаміну. Ступінь зв’язування мелперону з D2-рецепторами майже у 200 разів менший, ніж у галоперидолу. Поряд з виявленням допамінергічних властивостей мелперон також чинить виражену антисеротонінергічну дію.

При прийомі мелперону спостерігається дозозалежна афективна релаксація з тенденцією до зменшення сонливості. Антипсихотичний ефект відносно впливу на галюцинації, марення та аутизм виявляється тільки при прийомі високих доз препарату.

Крім зазначених основних ефектів, типових для нейролептиків з низькою активністю, мелперон може також призводити до міорелаксації та чинити антиаритмічну дію.

На противагу іншим нейролептикам, мелперон у терапевтичних дозах не впливає на поріг судомної готовності головного мозку. Незначне зростання цього порога, імовірніше, може відбуватися у разі застосування мелперону гідрохлориду у середніх терапевтичних дозах.

Вплив мелперону на екстрапірамідні моторні функції незначний.

Фармакокінетика. Після перорального застосування мелперон швидко і повністю всмоктується і піддається інтенсивному метаболізму при першому проходженні через печінку.

Максимальна концентрація у плазмі крові досягається через 1-1,5 години після прийому препарату.

При підвищенні дози спостерігається нелінійне збільшення максимальних концентрацій мелперону у плазмі крові, що, вірогідно, пов’язане з особливостями метаболізму у печінці.

Ступінь зв’язування з білками плазми крові становить 50 % (18 % – сироватковий альбумін).

Прийом їжі не впливає на абсорбцію препарату і рівень його концентрації у крові.

Мелперон швидко і майже повністю метаболізується у печінці. 5-10 % активної речовини виводиться нирками у незміненому вигляді. Період напіввиведення після одноразового прийому становить приблизно 4-6 годин. При повторному введенні цей показник зростає приблизно до 6-8 годин.

На відміну від інших похідних бутирофенону, метаболізм мелперону не змінюється під впливом індукторів печінкових ферментів, таких як фенобарбітал, фенітоїн, карбамазепін.

Клінічні характеристики

Показання

Дисомнія, сплутаність свідомості, психомоторне збудження, ажитація, особливо:

• у хворих літнього віку та психічних хворих;

• у хворих з неврозами, психозами, олігофренією, деменцією, зумовленою органічними ураженнями головного мозку (якщо транквілізатори не можна застосовувати через непереносимість або ризик розвитку залежності);

• у хворих на алкоголізм.

Протипоказання

Підвищена чутливість до мелперону, інших бутирофенонів або до будь-якої з допоміжних речовин, гостра інтоксикація і коматозні стани, спричинені алкоголем, опіатами, снодійними та іншими психотропними препаратами, що знижують активність центральної нервової системи (нейролептики, антидепресанти, солі літію), тяжка печінкова недостатність, злоякісний нейролептичний синдром в анамнезі.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Одночасний прийом етанолу і мелперону може призвести до потенціювання ефекту етанолу.

Комбіноване застосування з лікарськими препаратами, що пригнічують центральну нервову систему (снодійні, аналгетики, інші психотропні препарати, антигістамінні засоби), може призвести до підвищення седативного ефекту або пригнічення дихання. Прийом препарату у комбінації з трициклічними антидепресантами може призвести до взаємного потенціювання ефекту.

Ефект антигіпертензивних лікарських засобів може бути підвищений при поєднаному прийомі з мелпероном.

Одночасне застосування з антагоністами допаміну (наприклад з леводопою) може призвести до послаблення ефекту агоніста допаміну.

Комбіноване застосування нейролептиків та інших антагоністів допаміну (наприклад метоклопраміду) може призвести до збільшення вираженості екстрапірамідних моторних ефектів.

При одночасному застосуванні мелперону з лікарськими засобами антихолінергічної дії (наприклад з атропіном) можливе підсилення антихолінергічних ефектів. Це може проявлятися у вигляді дизопії (порушення зору), підвищення внутрішньоочного тиску, ксеростомії (сухість у роті), підвищення частоти серцевих скорочень, запору, порушення сечовипускання, слиновиділення, утруднення мовлення, часткової амнезії і зниження потовиділення. Вираженість ефекту мелперону може бути зменшена внаслідок зниження абсорбції у травному тракті.

Бутирофенони можуть утворювати комплекси з кавою, чаєм і молоком, які погано розчиняються, і внаслідок цього всмоктування препарату утруднюється.

Хоча при прийомі мелперону спостерігається тільки відносно невелике і короткочасне підвищення концентрації пролактину, ефект інгібіторів пролактину, таких як гонадорелін, може бути ослаблений. Подібної взаємодії з мелпероном дотепер не виявляли, але цілком виключити її не можна.

Незважаючи на те, що взаємодії мелперону з нижченаведеними лікарськими засобами дотепер не відзначали, цілком виключити їх не можна через наявність у мелперону альфа-адренергічного ефекту.

Стимулятори амфетамінового типу можуть знижувати антипсихотичну дію мелперону.

Епінефрин (адреналін) – можливе виникнення парадоксальної гіпотензії, тахікардії.

При одночасному застосуванні з мелпероном можливе ослаблення ефекту фенілефрину.

Одночасний прийом мелперону та допаміну може призводити до антагоністичної дії на периферичну вазодилатацію (наприклад, ниркової артерії) або, у разі високої дози допаміну, на вазоконстрикцію.

Слід уникати одночасного застосування лікарських засобів, які також можуть подовжувати інтервал QT (таких як клас IA або III антиаритмічних засобів, макролідні антибіотики, антигістамінні препарати), спричинити гіпокаліємію (таких як діуретики) або можуть інгібувати розпад мелперону (таких як циметидин, флуоксетин) у печінці.

Особливості застосування

Препарат слід застосовувати з особливою обережністю при:

– захворюваннях серця (навіть на початкових стадіях);

– нефармакогенних симптомах хвороби Паркінсона;

– вираженій артеріальній гіпотензії або ортостатичній дисрегуляції;

– кількісних змінах з боку периферичної крові (лейкопенії, тромбоцитопенії);

– пролактинзалежних пухлинах, наприклад пухлинах молочних залоз;

– гіпокаліємії;

– брадикардії;

– спадковому синдромі подовженого QT-інтервалу або інших клінічно значущих порушеннях з боку серця (особливо порушення провідності, аритмії);

– супутньому лікуванні з лікарськими засобами, які також можуть подовжити QT-інтервал на ЕКГ, що, у свою чергу, може призвести до гіпокаліємії.

Запобіжні заходи для пацієнтів групи ризику.

При лікуванні хворих літнього віку з деменцією, які застосовують типові препарати антипсихотичної дії, дещо зростає ризик летального наслідку, що слід враховувати при терапії мелпероном.

Мелперон слід призначати з обережністю хворим літнього віку з деменцією, які застосовують деякі нестандартні препарати антипсихотичної дії, оскільки спостерігалося трикратне збільшення ризику небажаних явищ з боку судин головного мозку. При появі ознак інсульту (раптова релаксація, ригідність обличчя, рук або ніг, порушення мовлення або зору) слід негайно припинити прийом мелперону та призначити відповідну терапію.

Повідомлялося про випадки венозної тромбоемболії (ВТЕ) у пацієнтів, які застосовують антипсихотичні засоби, тому до початку терапії мелпероном слід проаналізувати наявність факторів ризику розвитку ВТЕ та вжити відповідних профілактичних заходів.

Мелперон виявляє протисудомні властивості, однак у клінічних умовах не знижує поріг судомної готовності головного мозку, тому його можна застосовувати пацієнтам з епілептичними нападами в анамнезі тільки у комплексі з протисудомними препаратами.

Пацієнтам літнього віку лікування слід проводити з обережністю через більш високу чутливість до лікарських засобів. Часто буває достатнім застосування низьких доз.

При прийомі препарату у високих дозах та залежно від індивідуальної реакції організму можливі порушення типу мимовільних рухів (екстрапірамідні розлади), що можуть проявлятися у формі ранньої дискінезії, симптомів хвороби Паркінсона, а також акатизії (гіперкінезії). Ранню дискінезію і симптоми хвороби Паркінсона контролюють шляхом зниження дози препарату та/або введення антихолінергічних антипаркінсонічних засобів. Після відміни нейролептика ці симптоми повністю зникають. Лікування акатизії ускладнене. На першому етапі може бути знижена доза препарату, якщо цього недостатньо, застосовують терапію седативними засобами, біпериденом, снодійними препаратами або блокаторами бета-адренорецепторів.

В окремих випадках повідомлялося про виникнення пізніх дискінезій, пов’язаних із застосуванням мелперону разом з іншими лікарськими засобами, що потенційно здатні їх спричиняти.

Ризик виникнення пізніх дискінезій, особливо їх необоротності, зростає залежно від тривалості терапії та дози нейролептиків. До їх розвитку більш схильні пацієнти літнього віку, особливо жінки, однак пізні дискінезії можуть також розвиватися навіть після короткочасного лікування, а також при введенні малих доз препарату. Лікування нейролептиками спочатку може маскувати симптоми пізніх дискінезій, що починають проявлятися після відміни препарату.

До початку лікування мелпероном необхідно провести аналіз показників периферичної крові (включаючи розгорнуту формулу крові і кількість тромбоцитів). При відхиленні отриманих значень від норми лікування мелпероном можна проводити лише при постійному контролі системи крові.

У пацієнтів з кардіопатією через певні інтервали часу необхідний моніторинг ЕКГ з огляду на повідомлення про можливість виникнення аритмії.

Пацієнта необхідно інформувати про неприпустимість самолікування аналгетиками у разі наявності гарячки, гінгівіту і стоматиту, фарингіту, ангіни, а також грипоподібних симптомів, особливо при їхньому виникненні протягом перших трьох місяців після початку лікування препаратом. При виникненні вищезазначених захворювань та симптомів пацієнту слід терміново повідомити про це лікаря.

При наявності порушень функції нирок, печінки або кровоносної системи в анамнезі мелперон слід застосовувати з обережністю з регулярним моніторингом відповідних функцій.

Поява високої температури та ригідності м’язів можуть свідчити про виникнення злоякісного нейролептичного синдрому, який часто неправильно діагностують як кататонічну шизофренію. Оскільки в цьому випадку повторне введення нейролептиків потенційно небезпечне, особливого значення набуває диференціальна діагностика (медичний анамнез, тест на ригідність, гарячку, а також збільшення активності креатинкінази у сироватці крові або сечі).

Препарат містить лактозу, тому пацієнтам із рідкісними спадковими формами непереносимості галактози, недостатністю лактази або синдромом глюкозо-галактозної мальабсорбції не слід застосовувати Мелперон САНДОЗГ’.

Під час лікування мелпероном може розвинутись агранулоцитоз.

Застосування у період вагітності або годування груддю

Вагітність. Немає клінічних даних відносно експозиції мелперону під час вагітності. Досліди на тваринах показали репродуктивну токсичність. Потенційний ризик для людини невідомий. Тому під час вагітності мелперон призначати не слід.

Якщо мелперон призначають пацієнтці репродуктивного віку, їй необхідно вказати на необхідність термінової консультації з лікарем, якщо вона має бажання завагітніти або припускає факт вагітності.

Новонародженим, матері яких під час третього триместру вагітності зазнали впливу антипсихотичних препаратів (включаючи мелперон), загрожують побічні реакції, наприклад екстрапірамідні симптоми та/або абстинентні синдроми, тяжкість перебігу та тривалість яких після народження можуть коливатися.

Повідомлялося про ажитацію, підвищений або знижений тонус м’язів, тремтіння, сонливість, кисневе голодування або порушення при засвоєнні їжі. Тому новонароджені повинні знаходитися під ретельним контролем.

Період годування груддю. Через відсутність даних щодо кількості активної субстанції, яка проникає в грудне молоко, за необхідності приймання препарату у період лактації годування груддю на час лікування препаратом необхідно припинити.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Під час лікування слід утримуватися від керування автотранспортом або роботи з іншими механізмами, оскільки можливе виникнення побічних реакцій з боку центральної нервової системи та психіки.

Спосіб застосування та дози

Доза препарату має бути відкоригована з урахуванням індивідуальної переносимості, віку і маси тіла пацієнта, а також типу і тяжкості клінічної картини захворювання. Основний принцип, яким при цьому має керуватися лікар, – це максимально можливе зниження дози і зменшення тривалості лікування.

Дозування. Для отримання слабкого седативного і переважно анксіолітичного ефекту, що супроводжується поліпшенням настрою, зазвичай препарат застосовують у дозі 20-75 мг на добу.

Для пацієнтів з ажитацією і сплутаністю свідомості початкова доза препарату становить 50-100 мг на добу. У разі необхідності вона може бути підвищена протягом кількох днів до 200 мг на добу. При деяких тяжких станах ажитації і сплутаності свідомості, асоційованих з агресивністю, а також при станах ілюзорності та галюцинацій добова доза препарату може бути підвищена до максимальної, яка становить 400 мг.

Спосіб та тривалість застосування.

Добову дозу слід розподілити на кілька прийомів. Таблетки приймають з невеликою кількістю рідини після їди. Більшу дозу мелперону краще прийняти перед сном (особливо при необхідності одержання седативного ефекту). Не приймати препарат з кавою, чаєм або молоком!

Тривалість застосування Мелперону САНДОЗГ’ зазвичай не обмежується. Необхідні антипсихотичні ефекти іноді можуть не виявлятися протягом 2-3 тижнів терапії. Надалі залежно від індивідуальної реакції хворого дозу можна знижувати.

При одночасному застосуванні препаратів літію дози обох лікарських засобів мають бути якомога нижчими.

Діти

Препарат не застосовують дітям віком до 12 років.

Передозування

Через великий діапазон терапевтичних доз мелперону інтоксикацію виявляють лише при значному передозуванні. У разі передозування відзначалися не всі зазначені нижче симптоми, але не можна виключити будь-який із них, пов’язаний з профілем дії препарату.

Симптоми інтоксикації:

Ÿ сонливість аж до стану коми, іноді збудження та деліріозна сплутаність свідомості;

Ÿ антихолінергічні ефекти (помутніння зору, напади глаукоми, порушення перистальтики кишечнику, затримка сечовипускання);

Ÿ серцево-судинні зміни ЕКГ, такі як подовжені інтервали PQ, QT (артеріальна гіпотензія, тахікардія/брадикардія, шлуночкова тахіаритмія, серцева недостатність і недостатність кровообігу);

Ÿ гіпертермія або гіпотермія;

Ÿ тяжкі екстрапірамідні розлади (гострі дискінетичні або дистонічні симптоми, язикоглотковий синдром, спазми зору, спазми глотки або гортані);

Ÿ поодинокі порушення дихальної функції (ціаноз, пригнічення дихання, зупинка дихання, аспірація, пневмонія).

Лікування. Терапія симптоматична і базується на загальних принципах лікування інтоксикацій, але має певні особливості внаслідок швидкої абсорбції препарату:

Ÿ промивання шлунка ефективне лише у разі ранньої постановки діагнозу; форсований діурез або діаліз малоефективні;

Ÿ при тяжких екстрапірамідних симптомах застосовують протипаркінсонічні засоби, наприклад біпериден внутрішньовенно; спазму м’язів глотки можна запобігти інтубацією або застосуванням м’язового релаксанту короткої дії;

Ÿ при артеріальній гіпотензії для запобігання парадоксальному підвищенню тиску слід застосовувати препарати, подібні до норепінефрину (норадреналіну), і не можна призначати препарати, подібні до епінефрину (адреналіну); агоністи бета-адренорецепторів не можна приймати тому, що вони спричиняють вазодилатацію;

Ÿ антихолінергічні симптоми можна лікувати шляхом введення фізостигміну саліцилату (1-2 мг внутрішньовенно; можливе повторне введення), однак загальноприйнятий режим дозування не рекомендується з огляду на виникнення серйозних побічних реакцій.

Побічні реакції

Препарат у терапевтичних дозах зазвичай не впливає або мінімально негативно впливає на функції дихання, кровообігу, травлення, сечовипускання і функції печінки.

З боку серцево-судинної системи: артеріальна гіпотензія, ортостатична дисрегуляція, рефлекторне підвищення частоти серцевих скорочень, аритмія, подовження інтервалу QT на ЕКГ, в окремих випадках спостерігалася шлуночкова тахікардія типу torsadedepointes. Лікування мелпероном у таких випадках слід припинити.

З боку нервової системи: втома (на початку лікування), головний біль, порушення типу мимовільних рухів (екстрапірамідні розлади), що можуть проявлятися у формі ранньої дискінезії (спастичний прикус язика, спазм м’язів глотки, окулогірні кризи, кривошия, ригідність м’язів шиї та м’язів спини, спазм щелепних м’язів), синдром Паркінсона (тремтіння, ригідність), акатизія (гіперкінезія). Інколи простежувався тимчасовий зв’язок між виникненням пізньої дискінезії і прийомом мелперону. Однак у всіх цих випадках одночасно з мелпероном або перед ним приймали інші лікарські засоби, для яких встановлена здатність спричиняти подібний побічний ефект. Надійна терапія цього побічного ефекту не відома.

З боку травного тракту: ксеростомія (сухість у роті), запор, нудота, блювання, діарея, відсутність апетиту.

З боку гепатобіліарної системи: минуще підвищення активності печінкових ферментів, погіршення відтоку жовчі (внутрішньопечінковий холестаз), жовтяниця.

З боку шкіри: алергічні реакції на шкірі (включаючи екзантему).

З боку крові та лімфатичної системи: лейкопенія, тромбоцитопенія, панцитопенія, агранулоцитоз.

З боку репродуктивної системи: в окремих випадках можливий розвиток дисменореї, галактореї, гінекомастії, сексуальної дисфункції, порушення менструального циклу, параменія.

Інші: особливо при лікуванні нейролептиками у високих дозах, можливий потенційно летальний злоякісний нейролептичний синдром (з температурою вище 40 °С, ригідністю м’язів, вегетативною декомпенсацією з тахікардією і артеріальною гіпертензією, пригніченням свідомості аж до коматозного стану), при якому необхідно негайно відмінити препарат. Як і при передозуванні, при цьому побічному явищі необхідно вжити екстрених медичних заходів.

Не можна виключити появу таких симптомів, як порушення терморегуляції, порушення акомодації, порушення сечовипускання, порушення нюху через закладеність носа, підвищення внутрішньоочного тиску, збільшення маси тіла.

Як і при застосуванні інших седативних психотропних препаратів, при прийомі мелперону існує ризик розвитку тромбозу вен нижніх кінцівок і таза, що необхідно враховувати при іммобілізації, постільному режимі та/чи схильності до цього побічного явища.

Не можна виключити появу вираженої гіпонатріємії.

Випадки венозної тромбоемболії, в тому числі легеневої емболії і тромбозу глибоких вен.

Абстинентний синдром у новонароджених.

Термін придатності. 3 роки.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 25 °С у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 10 таблеток у блістері; по 2 блістери в коробці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Салютас Фарма ГмбХ.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Отто-вон-Гюріке-Аллеє 1, 39179, Барлебен, Німеччина.

Конец текста официальной инструкции

Дополнительная информация

МНН: 
Melperon
Реклама препарата: 
реклама препарата Мелперон Сандоз на территории Украины запрещена.
Фармакотерапевтическая группа: 
Антипсихотичні препарати. Похідні бутирофенону.
Примечания
* - инструкция не переведена на русский язык. На странице предоставлена украиноязычная версия инструкции.
Количество просмотров: 57.